...

Wraz z wiekiem nasz układ kostny ulega starzeniu się i staje się bardziej kruchy. Wiek natomiast nie jest jedynym czynnikiem osłabiającym kości. Zła dieta, alkohol, brak ruchu i niezdrowy tryb życia przyczyniają się do spadku kolagenu, białka i wapnia, a co za tym idzie, obniżają kondycję naszego układu kostnego. Szczególnie narażone są na te procesy, kobiety, u których dochodzi jeszcze dodatkowy czynnik, a mianowicie zaburzenia hormonalne wywołane menopauzą.

Ubytki kostne powstają w wyniku upośledzonej zdolności organizmu do regeneracji tkanki kostnej. W przestrzeniach wewnątrz kości dochodzi do postępującej redukcji tkanki. Takie kości są osłabione, po prostu zmniejsza się ich gęstość a w przekroju wyglądają jak gąbka z coraz to większymi, pustymi pęcherzykami. Schorzenie takie nazywamy osteoporozą. Jest ona przyczyną częstych złamań i pęknięć w wyniku nawet niewielkich urazów.

Co zatem zrobić aby wzmocnić nasze kości? Tu kluczową kwestią wydaje się być zdrowa, zbilansowana dieta bogata w białko, witaminy i minerały a w szczególności wapń, witaminę D3 i witaminę K2. Bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia są umyte, osuszone i zmielone skorupki jajek 🙂 Nie trzeba więc wydawać majątku na suplementy. W codziennym jadłospisie ważne jest aby zadbać o równowagę kwasowo-zasadową, czyli unikać przetworzonych potraw, alkoholu, cukrów i mięsa na korzyść świeżych warzyw i owoców, warzyw strączkowych i tłustych ryb morskich. Zakwaszająca dieta uruchomi naturalne procesy obronne organizmu dążące do utworzenia środowiska lekko zasadowego. Najprostszym sposobem aby to osiągnąć jest uwalnianie zasadowego wapnia z kości, co w efekcie pogarsza ich stan.

Dieta jednak to nie wszystko. Żeby nasz organizm skupił się na regeneracji układu kostnego muszą zostać wysłane sygnały z informacją o takiej potrzebie i tu z pomocą przychodzi nam ruch. Większy wysiłek fizyczny, a co za tym idzie, większa gęstość mięśni, w naturalny sposób    reguluje zwiększenie gęstości kości, tak aby ciało było w stanie dźwigać „nowy ciężar”.

Z pomocą przychodzą nam tutaj też konopie, które poprzez stymulację homeostatyczną układu kannabinoidowego są w stanie zainicjować i wzmocnić proces regeneracji kości.

Badania Uniwersytetu w Tel Avivie oraz Uniwersytetu Habrew jednoznacznie wskazują, iż kannabidiol (CBD) zawarty w konopiach sprzyja regeneracji komórek kostnych jak również utwardza i wzmacnia tkankę kostną poprzez jej mineralizację. Jest to cudowna wiadomość dla osób cierpiących na łamliwosć kości bądź trudną ich odbudowę. Wydaje sie to być także świetny suplement zapobiegający osteoporozie!

Badania te zostały opublikowane w materiale „Journal of Bone and Mineral Research”.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.