...

Czy uwierzysz, że możesz kupić T-shirt, który jest bardziej trwały, przewiewny i bezpiecznieszy dla środowiska niż klasyczna bawełna?

Pewnie uznasz, że to niemożliwe… a jednak! Włókno konopne jest obecnie produkowane na coraz większą skalę a sam koszt produkcji jest dużo niższy. Tkaniny konopne mogą stanowić fantastyczną alternatywę dla obecnych tkanin, co będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej równowagi w ekosystemie.

Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Tkanina konopna jest trwała, nie przeciera się i nie rozrywa. Jest dość przyjemna dla skóry i mięknie pod wpływem noszenia. Zapewnia naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, jak również przed rozwojem bakterii, co pozwala uniknąć nieprzyjemnego zapachu po długim czasie noszenia odzieży. Charakteryzuje się także tym, iż dużo dłużej utrzymuje we włóknach barwnik więc jest odporna na spieranie kolorów.

Jak widać, konopie w przemyśle odzieżowym są całkiem praktyczne i przede wszystkim zdrowe dla skóry.

Coraz więcej marek tekstylnych na całym świecie decyduje się na wprowadzenie kolekcji z materiału konopnego i zyskują one coraz większe rzesze zwolenników.

Już wkrótce tkaniny konopne będą miały dużo większy wpływ na tworzenie zrównoważonego świata. Dlaczego aż tak bardzo się wyróżniają?

  • Konopie zużywają około 5% wody potrzebnej do uprawy bawełny czy produkcji wełny
  • Konopie mogą rosnąć w praktycznie wszystkich warunkach glebowych i nie potrzebują zbyt wiele wartości odżywczych w przeciwieństwie do bawełny (która wyjaławia glebę)
  • Konopie rosną gęsto, nie pozostawiając miejsca na chwasty i konkurujące z nimi rośliny oraz są mniej podatne na grzyby i szkodniki, co oznacza stosowanie dużo mniejszych ilości pestycydów lub ich całkowity brak
  • Konopie rosną bardzo szybko, potrzebują tylko 120 dni do zbiorów

 

W Polsce nadal pozyskiwanie włókna konopnego z łodyg rośliny jest dość pracochłonne i kosztowne, niemniej rynek ten bardzo szybko rośnie i dynamicznie się rozwija. Polecamy Wam spróbować i samemu się przekonać jak nosi się ubranie konopne :D.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.