Artretyzm, znany także jako dna moczanowa lub podagra, jest chorobą powodującą przewlekłe stany zapalne stawów. Choroba ta dotyka milionów ludzi na całym świecie, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niektórzy specjaliści zaliczają nawet artretyzm do chorób cywilizacyjnych. Nadmiar źle metabolizowanego w organizmie kwasu moczowego doprowadza do powstawania obrzęków, sztywności w stawach, czy – w najbardziej zaostrzonym przebiegu choroby – do deformacji stawów. Tym objawom towarzyszy bardzo silny ból związany ze stanem zapalnym, który w połączeniu z ograniczoną ruchomością stawów znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

W najbardziej zaostrzonym przebiegu zapaleń chorym przepisuje się silne leki przeciwzapalne, także w formie zastrzyków. Wiele osób poszukuje jednak naturalnych metod, które mogą pomóc w walce z tą chorobą. Takim lekiem okazują się być konopie, które nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe, ale mogą wręcz doprowadzić do znacznego cofnięcia się choroby dzięki swym właściwością przeciwzapalnym.

Po pierwsze marihuana pozwala w dużym stopniu zredukować użycie silnych leków przeciwbólowych. Badania pokazują, że zażywanie konopi indyjskich pozwala pacjentom zmniejszyć dawki przyjmowanych leków. W USA, w stanach gdzie marihuana jest legalnie dostępna, liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem opiatów (silnie uzależniających leków przeciwbólowych) spadła o 25%.

Kiedy reumatoidalne zapalenie stawów dotyka chorego, atakuje prawidłowe składniki tkanki. Zapalenie atakuje wyściółkę stawów, a następnie rozprzestrzenia się do chrząstki i kości, powodując niszczenie oraz znieruchomienie i zdeformowanie stawów. Zgodnie z badaniem opublikowanym w 2016 roku w Molecular Medicine Reports, kuracja kannabinoidami skutecznie zmniejsza rozkład tkanki kostnej związanej z zapaleniem kości i stawów. Naukowcy z Drugiego Szpitala Xiangya Centralnego Uniwersytetu Południowego badali wpływ syntetycznego kannabinoidu na grupę metaloproteinaz, o których wiadomo, że przyczyniają się do rozpadu chrząstki i progresji zapalenia kości i stawów. Kierowany przez  dr Ying Konga zespół stwierdził, że kannabinoid skutecznie hamuje aktywność grupy metaloproteinaz. Odkrycia sugerują, że kannabinoidy chronią komórki chrząstki i opóźniają zwężenie stawów związane z zapaleniem stawów. To sugeruje nowy mechanizm, za pomocą którego kannabinoidy mogą zapobiec uszkodzeniu chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Naukowcy wierzą, że terapia kannabinoidami nie tylko poprawia jakość życia w trakcie trwania choroby, lecz także może stopniowo doprowadzić do regeneracji uszkodzonych tkanek w stawach. Kuracja kannabinoidami powinna być także połączona z właściwą w tej chorobie dietą, tak aby zapewnić optymalne leczenie.