Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cornell i opublikowane w miesięczniku Environmental Entomology pokazują, że nie tylko ludzie są fanami konopii. Podobne badania, opublikowane w zeszłym roku przez Uniwersytet Stanu Colorado wskazują, że roślina ta jest także niezwykle atrakcyjna dla pszczół. Atrakcyjność ta wynika przede wszystkim z obfitej dostępności pyłku pszczelego, jak i jego szczególnych właściwości.

W trakcie przeprowadzania badań odkryto, iż im bardziej obszary rolne były bogate w uprawy konopii tym cześciej spotykało się tam duże skupiska owadów. Co ciekawe, dla owadów miał też znaczenie rozmiar rośliny. Bardziej atrakcyjne są te wyższe i to aż 17-krotnie. Te same pszczoły stale powracały na te same uprawy rolne, co pozwala wysnuć wnioski o ich szczególnym upodobaniu do marihuany :D. Ponadto roje pszczół powracających stawały się coraz większe. Brzmi to tak, jakby owady przekazywały sobie informacje o atrakcyjnym pożywieniu i wspólnie migrowały na żer.

Wyniki tych badań są o tyle zastanawiające, iż konopie nie produkują słodkiego nektaru, którego występowanie jest typowe dla innych kwiatów. To ten właśnie nektar jest wabikiem dla owadów. Podobnie gama kolorystyczna konopii jest dość uboga i mało atrakcyjna dla owadów w odróżnieniu od innych gatunków roślin. Niemniej z jakichś powodów pszczoły uwielbiają pyłek kwiatowy produkowany przez cannabis i jest to cecha wspólna dla 16 różnych gatunków pszczół.

Jest to niezwykle ciekawa wiadomość i nadzieja na odbudowanie coraz bardziej zmniejszającej się populacji tych pracowitych owadów.