Seks jest ważną częścią życia każdego człowieka i w dużej mierze wpływa na ogólną jego życia i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wbrew stereotypom seks jest ważny nie tylko dla mężczyzn, ale także dla kobiet. Niestety, obi płci często doświadczają zaburzeń seksualnych, które nie pozwalają w pełni cieszyć się tą sferą życia. Mogą one spowodować niechęć do seksu, której skutkiem są narastające problemy w relacji z partnerem. Z tego względu zaburzeń seksualnych nigdy nie należy lekceważyć. Wdrożenie odpowiedniej terapii to pierwszy krok na drodze do szczęśliwego życia seksualnego. Co warto wiedzieć o wpływie konopi na jakość życia erotycznego?

 

W czasopiśmie Sexual Medicine opublikowano niedawno bardzo ciekawe badania na ten temat. Pełny tekst możecie przeczytać na: https://www.smoa.jsexmed.org/article/S2050-1161(20)30086-6/fulltext

„Assessment of the Association of Cannabis on Female Sexual Function With the Female Sexual Function Index” https://www.smoa.jsexmed.org/article/S2050-1161(20)30086-6/fulltext

 

W trakcie badań ustalono, iż kobiety, które regularnie używają konopi, doświadczają wyższego poziomu satysfakcji seksualnej. Mają większe libido, mocniejsze orgazmy oraz ogólnie znacznie większą satysfakcję seksualną. T badanie jest jednym z pierwszych tego typu, niemniej przyniosło bardzo ciekawe wnioski. Jednoznacznie wskazuje na związek pomiędzy aspektami seksualnymi a użytkowaniem konopi.

W badaniu uczestniczyły 452 kobiety w wieku od 30 do 49 lat a do wykazania wniosków wykorzystano wskaźnik funkcji seksualnych kobiet. Kobiety, które zadeklarowały większe spożycie konopi, zgłosiły wyższe wyniki w ankiecie w kwestii pożądania, pobudzenia, orgazmu i satysfakcji.

Naukowcy wskazali, iż wraz ze zwiększeniem konsumpcji konopi, prawdopodobieństwo zgłaszania dysfunkcji seksualnych u kobiet spadało o 21 procent. Sama metoda konsumpcji, czy rodzaj spożywanej konopi nie odgrywały tutaj większego znaczenia.

Zdaniem autorów studium „dokładne mechanizmy, dzięki którym konopie mogą zwiększać funkcje seksualne, są nieznane”, lecz można zauważyć, „że układ endokannabinoidowy jest zaangażowany w funkcje seksualne kobiet”. Wskazują na to również poprzednie badania, które „wykazały, że zwiększone ilości kannabinoidów są związana ze zwiększonym podnieceniem seksualnym”.

 

„Ponieważ wielu pacjentów używa konopi w celu ograniczania zaburzeń lękowych, możliwe jest, że zmniejszenie strachu związanego z bliskością między partnerami, może poprawiać doznania i prowadzić do poprawy satysfakcji seksualnej” – Ocena Stowarzyszenia Konopi Indyjskich na temat funkcji seksualnych kobiet.

Temat wydaje się bardzo ciekawy i zachęca do dalszych badań. Niesie nadzieję wielu osobom cierpiącym na zaburzenia seksualne i nerwice lękowe.